O tom, jak se pěstuje vanilka, skořice a pepř na Costa Rice

Už je to rok. To to letí….Před rokem touhle dobou jsme se nacházeli v Costa Rice, což byla naše poslední navštívená země z naší velké cesty. 3 týdny v této zelené a krásné zemi, kde vás lidé zdraví “Pura vida” byl ráj. Doslovný překlad toho slovního spojení je “čistý život”, ale jen o tom to není. Je to životní styl, pozitivní naladění, úsměv na tváři, pohoda a prostě “no stress”.  O tom ale tenhle článek nebude. Na Costa Rice jsou skvělé podmínky pro pěstování koření a tak jsem si vygooglila místní “Spice farm” (farmu, kde ho pěstují) a bookla nejbližší tour. Přes mail jsem se domluvila s Henrym, pánem, co farmu vlastní (narodil se v Německu), jak se tam dostanu (takovou farmu úplně nenajdete vedle hlavní silnice).

Zázemí farmy a sušící se vanilka
Zázemí farmy a sušící se vanilka

Cca 2 hodiny cesty autobusem do městečka Quepos a tam mě pak autem vyzvednul španělsky mluvící Fernando, co na farmě pracoval, a odvezl mě na farmu vzdálenou cca 30 minut jízdy autem. Sešla se nás malá skupinka – já a další 3 lidi. Seznámili jsme se s moc milou Guiselle, která se o nás další 3 hodiny starala.

Guiselle vysvětlující nám proces zpracování kakaa
Kakaové boby

 

Prohlídka začla krátkým povídáním o tom, čím vším se farma zabývá. Co pěstují, produkují, prodávají a jak vlastně fungují. Hlavní jsou pro ně 3 plodiny – kakao, vanilka, skořice. Zajímavých “podpultových” informací bylo tolik, že jsem z toho měla hlavu jak balón. Věděli jste třeba, že když kakao- kakaové boby nejdříve fermentují (kvasí – nechají se zapařit pod banánovým listem), chuť kakaa je jiná a lepší?

Fermentace kakaových bobů

Měli jsme možnost i ochutnat čokoládky, vyrobené z jejich kakaových bobů a řeknu vám, lepší čokoládu jsem nejedla. Tak jemná, pořádně čokoládová, rozplývající se….no…nepopsatelné. Tady máte alespoň fotku 🙂 (na pohled vypadala celkem nenápadně, ale to blaho v puse, aaach).

Nebo třeba že skořice, kterou známe my ze supermarketů má od pravé skořice daleko? Doporučuju přečíst článek tady. V supermarketu najdete převážně skořici tzv. Kasia (Cassium), která obsahuje větší množství Kumarinu, který je zdravý škodlivý (může mít negativní dopad na játra). Té pravé skořici se říká Ceylonská a roste převážně na Srí Lance. Rozdíl poznáte tak, že pravá skořice je narozdíl od té skořice Kasia měkká tenká světlejší a lehce ji prsty rozdrolíte.  V článku je vše krásně popsané, takže na něj fakt mrkněte :). Já si pak uvědomila, že je to vlastně poprvé, co takovou skořici vidím (viděla jsem ji teda už na trzích v Mexiku a Guatemale, ale právě jsem si myslela, že je to  nějaká “fejková” skořice). Jak si člověk udělá lehce zcestnou domněnku, protože zná jen tu jednu variantu a považuje ji za správnou…

Tu pravou koupíte například zde cejlonskekoreni.cz

Čerstvě ořezaná skořice

Aneb jak řekla slavná Martha Stewart:

There’s true cinnamon, and then there’s the one we buy at the store

Recept na skořicový čaj

1 svitek ceylonské skořice rozdrobte do hrníčku o objemu 0,5 litru. Nechte 5 minut louhovat a poté sceďte. Čaj bude mít sám o sobě příjemnou a lehce nasládlou chuť, pokud budete chtít dosladit, nejlépe medem. Můžete podávat i vychlazený jako Ice tea :).

Jak vypadá ceylonská skořice?

Jako doutník :P. Celkem podstatný rozdíl od té ze supermarketu, že? 🙂

Vanilka ještě za zelena 🙂
Vanilka v procesu sušení. Věděli jste, že čím starší, tím lepší?
Od utrhnutí vanilky do prodeje uteče několik let…

Celá prohlídka probíhala tak, že jsme s Guiselle prošli jejich obrovskou zahradu plnou orchideí, kakaovníků, zázvoru, pepřovníků a dalších zajímavých rostlin.

Třeba takový pepřovník roste tak, že obrůstá jinou rostlinu/kmen. Za rozdílné barvy pepřů může doba jejich sklizně nebo jejich následné zpracování.

Pepř

Jediný kajenský pepř není pepř jako takový, ale jedná se o malé chilli papričky Cayenne.

Kajenský pepř

Prohlídku jsme ukončili v dřevěném domečku v korunách stromů s výhledem na prales. Guiselle nám dala ochutna tři druhy horké čokolády – vanilkovou, s chilli a klasickou. Dále jsme popíjeli skořicový čaj, ochutnali vanilkový cheesecake, čoko sušenku s vanilkovou zmrzlinou a sušenku s drcenými kakaovými boby. Všechno bylo samozřejmě za použití jejich koření a byl to zážitek. Samozřejmě jsem si řekla o recepty, tak se těšte ;).

Příprava na chutnání horkých čokolád
Guiselle připravující čokolády
Moje jediná fotka z farmy
Vanilkový cheesecake
Vanilková zmrzlina s čoko sušenkou

Jak už jsem psala, pro mě to byl úžasný zážitek a věřím, že by si takovou prohlídku užili i ti, co do vaření nejsou takoví blázni jako já :). Prohlídka stála cca 45 dolarů a bylo prostě boží.

Jestli máte jakékoliv otázky, dojmy, postřehy, pište! Dejte mi vědět, jakou skořici znáte vy a pokud kupujete tu pravou, tak kde :).

Děkuju a snad pro vás byl článek přínosný :).

Jitka

Leave A Comment

Related Posts